Halk arasındaki cennet hurması olarak bilinir. Zengin mineral ve lif içeriğiyle sağlık için destekleyici ve besleyici bir role sahiptir. Demir içeriğiyle kansızlığa, antioksidan etkisiyle kanserle mücadeleye, enerji veren yapısıyla yorgunluğa, zengin A vitamini kaynağıyla da göz sağlığına iyi gelir. Bununla birlikte cennet hurması bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra gastrit ve ülser semptomlarını da azaltır, karaciğer temizleme konusunda da etkilidir. Mevsiminde yaş meyvesi yenilebileceği gibi kurusu da dilimler halinde yıl boyunca tüketilebilir. Anavatanı Japonya olan meyve ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde sıklıkla yetiştirilir. Yaş meyvesi hafif ekşi aromaya sahip meyve günlük C vitamini ihtiyacının karşılanmasını sağlar.
Cennet Hurmasının Besin Değeri Nedir?
Zengin içeriğiyle insan sağlığı için önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olan cennet hurmasının besin değerleri de sağladığı fayda kadar önemlidir.
 
Cennet hurmasının besin değeri şöyledir:
Kalori: 118
Yağ: 0.3 g
Sodyum: 1.7mg
Karbonhidratlar: 31 g
Lif: 6 g
Şekerler: 21 g
Protein: 1 g
Potasyum: 270 mg
Beta karoten: 425 mcg

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

A ve C vitaminleri açısından zengin olan, kanın pıhtılaşmasını destekleyen manganez içinde bir kaynak olan cennet hurması, kalp sağlığını korumaya, iltihabı azaltmaya, göz sağlığını desteklemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardım eder. Antioksidan ve antikanser özellikler de barındıran cennet hurması diyabet gibi kronik hastalıklar, Alzheimer gibi beyin hastalıkları içinde yararlı olabilir.
 
Demir içeriğiyle kansızlığa, enerji veren yapısıyla yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelen cennet hurması faydaları şunlardır:

 Cennet hurması yüksek oranda antioksidan içerir
 Antioksidan etkisiyle antikanser özellikli bir meyvedir
 C vitamininin etkisiyle bağışıklığı güçlendirir
 İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir
 Cennet hurması kalp hastalığı ve diyabete karşı etkilidir
 Demir içeriğiyle kansızlığı önler
 Cennet hurması enerji verir, yorgunluk ve bitkinliği giderir
 A vitamini kaynağıyla göz sağlığını korur
 Cennet hurması cilt sağlığını destekler
 Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını azaltır
 Zengin lif yapısıyla kolesterol seviyesini düşürür
 Kalsiyum etkisiyle çocuklarda kemik sağlığını destekler
 İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir
 Antioksidan kaynağıdır
 İçeriğinde yüksek oranda antioksidan barındıran cennet hurması, bu özelliğiyle kalp hastalığı, diyabet, kanser, alzheimer ve stres gibi durumların vücutta meydana getirdiği olumsuz etkileri azaltır ve daha sağlıklı bir vücut yapısının oluşmasına katkı sağlar.
Antikanser özellikli bir meyvedir
Antioksidan bakımından zengin bir besin olan cennet hurması aynı zamanda beta-karoten gibi karotenoidler ve flavonoidler de içerdiği için özellikle akciğer ve kolorektal kanseri riskini azaltma noktasında etkilidir.
 
Bağışıklığı güçlendirir
Kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilen cennet hurması, bağışıklık dostu bir meyvedir. Cennet hurması aynı zamanda viral ve bakteriyel enfeksiyonlarının azalmasında da etkili bir güçtür.
 
İnflamasyonu azaltmaya yardım eder
Antiinflamatuar bileşikler açısından zengin olan cennet hurması inflamasyonu ve neden olduğu hastalıkları azaltmaya yardım edebilir. Ayrıca karotenoidler ve flavonoidler de içeren cennet hurması E vitamini de içermektedir ve bunlar vücudun iltihaplarla savaşmasına yardım eder.
 
Kalp hastalığı ve diyabete karşı etkilidir
Yüksek oranda flavonoid antioksidanlar içeren cennet hurması, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmesiyle bilinir.
 
Kansızlığı önler
Cennet hurması, içerdiği demir sayesinde vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin yeteri kadar üretilmemesi sonucu meydana gelen kansızlığı önlemeye yardımcı olur.
 
Yorgunluk ve bitkinliği giderir
Vitamin ve mineral açısından hem zengin hem de aynı zamanda lezzetli bir meyve olan cennet hurması, bağışıklık güçlendirme etkisiyle birlikte kişinin enerjisini yükseltir, yorgunluk ve bitkinliği izlerini azaltır.
 
Göz sağlığını korur
Göz sağlığı için kritik bir vitamin olan A vitaminiyle birlikte aynı zamanda içerdiği antioksidan yapısıyla cennet hurmasının göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca cennet hurması, sağlıklı gözler için gerekli bileşenlerden lutein ve zeaksantin içerir.
 
Cilt sağlığını güçlendirir
Cennet hurması, antioksidan adı verilen birçok biyoaktif bileşik içermesinin etkisiyle cildi güneş hasarına karşı korur, yara izlerini azaltır, iltihabı azaltır ve genel cilt dokusunu iyileştirir.
 
Mide rahatsızlıklarını azaltır
Cennet hurması yüksek miktarda çözünür tanen içerir ve tanen, mide asidi ile etkileşime girerek gastrit ve ülser rahatsızlığı olan kişilerin şikayetlerini azaltabilir.
 
Kolesterol seviyesini düşürür
Cennet hurması lif oranı yüksek bir besindir ve bu özelliğiyle LDL kolesterol olarak bilinen kötü kolesterolün seviyesini düşürmeye yardım eder.
 
Cennet Hurması Kurusu Faydaları Nelerdir?
Cennet hurması, mevsimi dışında da yararlı etkilerinden faydalanabilmek için kurutulabilmektedir. Kurutma işlemine tabi tutulacak meyvelerin tam olgunlaşmamış halde toplanması gerekir ve saplarından asılarak doğal yöntemle bol güneş altında kurutulmaya bırakılır. Cennet hurması yaklaşık 3-4 haftalık bekleme döneminin sonunda tüketilebilir.
 
Kış mevsiminde yüksek besin içeriğiyle vücudun direncini arttırmaya yardımcı cennet hurması kurusunun faydaları ise şöyle sıralanabilir:
Nezle, grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı koruyucudur
Zengin lif içeriğiyle uzun süreli olarak tok tutar
Kilo verilme noktasında etkilidir
İshalin etkilerini azaltır
Düzenli tüketildiğinde saç ve cilt sağlığını destekler
Enerji verici etkisiyle cennet hurması kurusu tüketerek kış mevsimini daha rahat geçirebilmek mümkündür.
Cennet Hurması Nasıl Tüketilir?
Sonbahar aylarında tezgahları süsleyen turuncu renkli ve aynı zamanda Trabzon hurması ismiyle de bilinen cennet hurmasının hasat dönemi kısa sürer. Sağlık için bütüncül bir fayda sunan meyve bu dönemde taze olarak tüketilebilir ancak yıl boyu etkilerinden faydalanabilmek için kurutulmuş dilimler halinde günlük olarak tüketmek mümkündür. Soğuk algınlığı ve öksürük şikayetinde cennet hurmasının kurusu toz haline getirilerek balla birlikte de kullanılabilir.
 
Kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetleri için cennet hurması sabah aç karnına tüketilmelidir. Ayrıca ara öğünlerde yoğurt içerisine taze meyvesi dilimlenerek tok tutma süresi uzatılabilir.
 
Cennet Hurması Zararları Var mı?
Cennet hurması ağırlıklı olarak sağlık açısından faydalarıyla bilinen bir meyve olmasıyla birlikte aşırı tüketildiğinde alerjik reaksiyonlarının yanı sıra bağırsaklarda birtakım komplikasyonlara neden olabilir.
 
Cennet Hurması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cennet hurması tok tutar mı?
Vitamin mineral değerinin yanı sıra cennet hurması içerisinde yüksek miktarda lif bulunur. Bu özelliğiyle tok tutmaya yardımcıdır. Protein açısından zengin içeriğiyle ara öğünlerde de tüketilebilir. Bir kase yoğurt içerisine yulaf ezmesi, tarçın ve cennet hurması ekleyerek tokluk süresini uzatmak mümkündür. Aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olduğu için açlık krizlerine karşı da etkisini gösterir.
 Cennet hurması kaç kalori?
Cennet hurmasını meyvesinin bir adedi ortalama 42 kalori değerindedir. Cennet hurması 100 gramının kalori değeri ise 126’dır.
Cennet hurması aç karnına yenir mi?
Cennet hurması, hazımsızlık sorunlarının çözümü için aç karnına tüketilebilir.